Inwestycja gminy w obiekt golfowy dla wszystkich przyniesie lokalnej społeczności wiele wymiernych korzyści, które można podzielić na dwie grupy:

1) Zwiększenie atrakcyjności regionu
2) Wymierne efekty w zakresie profilaktyki zdrowotnej

Zwiększenie atrakcyjności regionu

– Obiekty golfowe są miejscem do nauki gry w golfa dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć WF lub pozalekcyjnych zajęć sportowych.

– Spełniają też funkcję integrującą lokalną społeczność wokół działalności klubów golfowych, czy też organizowanych imprez sportowo – rekreacyjnych.

– Budowanie obiektów golfowych na terenie gminy zwiększa jej atrakcyjność turystyczną i przyczynia się do wzrostu zainteresowania zakupem nieruchomości i gruntów zlokalizowanych na jej terenie.

– Pole golfowe na terenie gminy to nowe miejsca pracy.

– To znaczący wzrost cen nieruchomości w okolicy. Fakty te odnoszą się do wszystkich pól golfowych już powstałych w Polsce.

– Pole golfowe to atrakcja, która znacząco przyczynia się do promocji gminy jako destynacji turystycznej. Dobrym przykładem jest województwo zachodniopomorskie, które opiera swoją strategię m.in. w oparciu o turystykę golfową.

– Lokalizacja pola golfowego w obrębie gminy ułatwia pozyskanie i ściągnięcie inwestorów z innych branż. Być może trudno w to uwierzyć, ale jest to najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego wśród kadry menedżerskiej z różnych regionów świata. Zdarzało się już, że inwestycje planowane pierwotnie w niektórych miastach były przenoszone w inne miejsca właśnie ze względu ma brak pola golfowego.

Lisia_2013_3 159

Profilaktyka zdrowotna

– Golf jest z powodzeniem wykorzystywany w społecznej profilaktyce zdrowotnej. Jego uprawianie nie tylko zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, oddechowego, kostnego i nowotworów, ale również korzystnie wpływa na urodę i poprawia kondycję. Ma także znakomity wpływ na zdrowie psychiczne i relacje rodzinne.

– „Golf jest przykładem doskonałej profilaktyki zdrowotnej, a popularyzacja aktywności fizycznej jest, obok ograniczenia palenia i stosowania właściwej diety, sposobem proponowanym przez Fundację „Promocja Zdrowia” dla poprawy zdrowia Polaków” – potwierdza prof. dr hab. med. Witold Zatoński, prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”.

– Podczas jednej rundy golfa możemy spalić około 1000-1200 kcal, czyli tyle samo, co podczas dwóch godzin joggingu lub gry w tenisa. Dodatkowo angażujemy do pracy prawie wszystkie większe grupy mięśniowe (pełne uderzenie golfowe włącza do pracy 124 mięśnie). Tym samym poprawia się nasza kondycja, samopoczucie i ochrona układu krwionośnego.

– Szybkim marszem na polu golfowym, poprawiamy funkcjonowanie układu krążenia, zwiększamy pojemność płuc, obniżamy ciśnienie krwi i wartości cholesterolu.

– Poza zdrowotnymi zaletami golfa, jego niewątpliwym atutem jest też ogólnodostępność, rozumiana nie tylko jako brak wygórowanej bariery finansowej uprawiania tej dyscypliny, ale przede wszystkim jako brak ograniczeń związanych z wiekiem, płcią, poziomem umiejętności, czy formą fizyczną.

– Wbrew powszechnie panującym opiniom, to nie jest sport tylko dla elit. Na świecie w golfa gra 150 milionów ludzi. W Skandynawii, której mieszkańcy wysoko cenią bliski kontakt z naturą, golf jest sportem rodzinnym nr 1.

– Wydatki związane z grą w golfa są porównywalne do wydatków, z jakimi musimy się liczyć przy jeździe na nartach, żeglarstwie czy grze w tenisa. Dostępność golfa dla osób w praktycznie każdej grupie wiekowej wyróżnia ten sport spośród wielu innych i decyduje o rodzinnym charakterze tej gry. Jest to cecha szczególnie istotna w kontekście promocji zdrowia, ponieważ wspólne międzypokoleniowe spędzanie wolnego czasu na polu golfowym ma znakomity wpływ na zdrowie i więzi rodzinne.

– Warto pamiętać, że golf jest znakomitą propozycją sportową dla ludzi w każdym przedziale wiekowym, ale tylko, gdy uprawiany jest z rozwagą i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Czytaj dalej: Promotor projektu.

2015.07.30 Kurs na instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością golf